הארס

לא אוהב לחבק אנשים. אבל את עודד פלד כן. הוא משורר ומתרגם. למשל, תרגם לעברית את המינגווי, ג'ק קרואק, פיליפ למנטיה, וולט ויטמן. ויותר הרבה. הוציא הרבה ספרי שירה קסומה וקוסמת. גר מאוד רחוק בצפון הארץ. פעם היינו מדברים. אבל כעת, באשמתי, אני בקושי יכול לדבר אפילו עם הרופאים שלי. אבל אותו אני רוצה לחבק מפני שלפני שנים אחדות עוד לא מלאו 30 למות המשורר ועורך ירחון הספרות "עיתון 77" יעקב בסר, כבר מיהר בני ציפר עורך מוסף ספרות בעיתון "הארץ" לכתוב שבסר היה משורר גרוע, ועודד פלד מיהר לרדת חזק (זה הופיע ב"הארץ") על זריזותו של ציפר. מספר המשוררים / סופרים שמעיזים להראות לציפר אצבע משולשת הוא כה זעיר, שאפשר להושיב את כולם על סיר לילה קטנטן של ילדים. פלד, הפוך מרוב המשוררים פה, לא לקקן ולא פחדן.

טוב. יעקב בסר. הפעם אני רוצה לומר משהו על השירים שכתב.

קראו:

***
ילד שלא נולד
שב ובוכה מדי לילה ביני ובינה
ואין אנו מקיצים מן המלחמה שחלפה. אני עירום
והיא יחפה, קמים ומשילים את הוילון והשמשה מצטלצלת
הילד שב ובוכה, יונק מבפנים ואנו רק מביטים זו בזה
אני חוזר ונרדם ומקיץ שנית לקול אנקותיה
צליל היניקה הפנימית. שן שן, היא אומרת, אין קול תקווה
היא תחדל מעצמה, המלחמה הבאה והחוזרת עם אנקות האוויר
הנפלט מארובות רידינג ד'
היקיצה ללא קץ, אין בה אלא התוודעות חדשה
אל המלחמה הקרבה והבולמת את הילד שלנו, שלא נולד.

———–

"זוג"
הרחוב הזה
כמו היום וכל הכרוך בו
הולך ומתקפח. זוג קשישים
כמו שני כבישים מקבילים
לאחר שהשלימו בסופו של דבר
היא פוסעת, הוא מדדה
מחקה הליכה של ציפור, מהורהר
שקט ונזהר
בל יגע בשולי הבגד של זו
בל תזדעזע

———–

אני חושב שלשירים כאלה רגישים (לא רגשניים, אלא רגישים) יפהפיים ועמוקים ביותר, אפשר לקשור הרבה גורי עכברים לבנים שיגררו אותם לארבע מיליון רוחות השמיים. כתבתי "גורי עכברים לבנים" כי אחד המראות שהפחידו / משכו אותי בילדותי היה קובי מפיל ושובר בטעות במעבדת בית ספר כלוב מלא עכברים כאלה. יפים עד פחד, מסקרנים, דוחים, מפתים, חסרי ישע – הם שימשו מזון לנחשים שהוחזקו שם במעבדה. הייתי לבד שם. נשאתי את הכלוב לחצר ושחררתי את העכברים לכל רוחות השמיים (היה יום גשום והרוח פראית) – אם למות מוטב מחוץ לכלוב – מאז אני חושב ששירים טובים הם אלה שיפים עד פחד, לפעמים דוחים בקנאה שהם גורמים לכותבים גרועים. שירים טובים מסקרנים, מפתים, חסרי ישע (הם לא מרפאים מחלות), נידונים לכליה (לשכחה – כמה אנשים היום מחפשים את ספרי השירה הנהדרים של אהרון אלמוג?).

בני בני ציפר. האם בפורים הקרוב תתחפש לעגור שהולך אחורנית בטעות? את המושג "ברית מילה" אפשר לפרש כברית שכותב מקיים בינו לבין מילים: להשתמש בהן באחריות. חבל ציפר, שלא עברת ברית. לזמר ביל פאיי (Fay) יש שורה מופלאה: "האהבה שלנו היא כל הכסף שיש לאלוהים". אני לא חושב שיכולת לכתוב שורה כזו.

מי יזכור אותך בעוד עשר שנים? אילו ידעת כמה מהלקקנים שמפרסמים אצלך קורעים אותך לחתיכות מאחורי גבך. אבל ילדים ששוברים כלובים ומשחררים חיות חסרות ישע יהיו תמיד.

מישהו מהם בטח יכתוב שיר פלא. לא שיר ארס.

scan0003 (3)

סגור לתגובות.