פייה

כבעל בלוג אני מרגיש כמי שפתח חנות ממתקים על הירח. ואף אחד לא בא. מרוב שעמום אני מתחיל לריב עם עצמי. לסתור את עצמי. לבלבל את עצמי. זה מייאש, כי אני חושב שהסחורה שלי יותר מבסדר גמור. אבל אני יודע שפה ושם מישהם, להם יש משקפות רבות עוצמה (כלומר רגישות במינון גבוה), מדי פעם מסתכלים למעלה למעלה ורואים אותי.

נכון?

ישנם מוזיקאים שהיופי בשירים שלהם כל כך גדול שנדמה לך שהוא נפל מהשמיים. שמישהו שגר בכוכב רחוק השליך אותו לכדור הארץ ופגע בכם. רוברט וואייט הוא דוגמה. גם המוזיקה של להקת TALK TALK"".

"Epic Soundtracks" (בתצלום למטה) הוא משהו שונה. שמו האמיתי קווין פול גודפרי. היה אח של ניקי סאדן, מאושיות מוזיקת האינדי האנגלית. שניהם מתים. אפיק מת בשנתו בן 38 ב-1997. עם אחיו ניגן בהרכבים "סוול מפס" וב"ג'קובייטס". באלבום הסולו הראשון שלו השתתפו קים גורדון, לי רנאלדו ורונלד ס. הווארד. אלבומיו לא היו רבי מכר, אבל קיבלו ביקורת נהדרת.

לפני שנים אפיק ביקר בארץ. לא להופעות. אני זוכר אותו במועדון ברחוב יצחק שדה בתל אביב מנסה לפתוח חגורת עור של מכנסיו ולא מצליח. ביקש עזרה. אני זוכר איך כרעתי ברך לפניו ובעזרת סכין יפנית חתכתי את החגורה. לו מישהו היה מצלם את זה, זה יכל להיות קדימון לסרט סנאף בכיכוב שני הומואים. אבל אני לא הומו וגם אפיק לא. כשהוא השתחרר מהחגורה הוא אמר: "שיט, חגורה מזוינת, קניתי אותה במזרח ירושלים. אולי זה סימן שאתם, היהודים, לא צריכים לנעול עצמכם על ירושלים אלא לאפשר לפתוח אותה גם כבירת פלסטין".
משפט שהוא הארה.

כתבתי שהמוסיקה שלו שונה. ובכן, בדיסק אוסף שיצא אחרי שמת "everything is temporary", ובו דמואים, קטעים מהופעה וגרסאות אלטרנטיביות, יש שני קטעים "משהו חדש תחת השמש" ו-"popular classical" שמינון היופי שלהם כזה שאתה תופס שהמילה "יופי" היא ראשי תיבות של המשפט "יש ורואים פייה יפהפייה". ואם אתם לא מאמינים שפיות מעופפות סביבכם, אולי אחרי שתקשיבו לשני קטעים אלה תתחילו להאמין. זהו. אפיק סאונדטרקס עשה לכם עיניים גדולות גדולות. זה השיא שסינגר סונגרייטר יכול לעשות. דיסקים שלו תוכלו להשיג ב"אוזן השלישית".

אני יודע שאני הולך פה על חבל דק. כי בעצם אני אומר שיופי הוא לא רק מה שנופל מהשמיים, אלא גם משהו שנולד וקיים פה, על הארץ. פיקחו עיניים. הביטו מסביב: אתם רואים כדור טניס מעוך ומלוכלך שמכוניות דורסות אותו? ערימת עיתוני יידיש ישנים נושנים שמישהו השליך לפח אשפה? זה חבל דק מאוד. אני יודע שזה יכול להוביל לשיגעון: יש שמוצאים יופי רב באקדח, בטנק, במטוס קרב, בצוללת גרעינית, באמבולנס, בצפירת מכונית כיבוי אש, בטקס הלוויה. גם בקרמטוריום.

%d7%a7%d7%95%d7%91%d7%99-%d7%a4%d7%91%d7%95%d7%90%d7%a8-001

סגור לתגובות.