משטרה

קובי עטף את הלבנה בעיתון. צריך לזכור להעלים את העיתון. מהחצר האחורית ניפץ את התריס. את השמשה. זרק פנימה את הלבנה. בילגן את ערימות הספרים והדיסקים. פתח מגירות והשאיר אותן פתוחות. את תוכן כמה מהן זרק לרצפה. בקומה השניה פתח כמה מגירות. אחר כך טילפן למשטרה והודיע שפרצו לביתו. ניידת הגיעה מהר. שוטר ושוטרת. צילמו, שאלו אם משהו נגנב. קובי אמר שלא. נפעם מהאדיבות והסבלנות של השוטרים. הם היו צעירים ויפים. "בכתיבה על רוק צריך לאבד את הכיוון. לו רציתי למצוא משהו הייתי מתגייס למשטרה"- אמר עיתונאי הרוק טד מיקו מ"מלודי מייקר".

(טוייבו טולב – Toivo Tulev – נולד בטאלין ב-1958. כאשר אסטוניה עדיין תחת השלטון הסובייטי אבל בניגוד למלחינים אסטונים מבוגרים יותר – טורמיס וארבו פארט, ביצועים חיים ראשונים של המוזיקה שלו חפפו שינויים פוליטיים מסביב. למד היטב שירה גרגוריאנית, שר במקהלה. אבל עיקר יצירתו אינה קולית, אלא תזמורתית. בין מוריו – הינו טמברג והמלחין השוודי סנדסטרום. זכה לעידוד מהמלחין ארקי סוואן טור Tuur, מהמלחינים הכי מדוברים – ובצדק – ומרתקים של היום).

קובי הציע לשוטרים קפה ועוגה והם סירבו. הרגיעו אותי: "אם איש לא נפגע בפריצה, ולא נראה שלקחו משהו – הרי אין לך טלביזיה, רדיו, מערכות שמע, ניקח את הלבנה איתנו. אולי יש עליה טביעות אצבע. אתה יכול להירגע. אנחנו גם רואים שלא נגעו בחתולים שלך. ובוודאי לא בך. בוודאי לא בך. העיקר שלא בך. נעמוד בקשר"

(הדיסק היחיד של טולב שקובי השיג כולל יצירות לקהלה ולתזמורת קאמרית.

"שירים" היא היצירה המרכזית. נכתבה ב-2005. הביצוע: המקהלה הקאמרית-פילהרמונית של אסטוניה, התזמורת הקאמרית של טאלין. המנצח – פול הילר. הטקסטים הם קולאז' שטולב, המלחין – בתצלום למטה – עשה משיר השירים, מ- Saint Jean De La Chois באנגלית, לטינית וספרדית. המוסיקה… תארו לכם צלחת מעופפת גדולה נוחתת מולכם, אתם מתקרבים לדלת הכניסה שלה, ומגלים על משקוף הדלת מזוזה עשויה מבשר אדם.

טולב "נמתח" בין זעקה שאלוהים יתגלה אליו, יגע בו, יחדור לתוכו, ויישא אותו הרחק הרחק בזרועותיו. אבל אינו יכול להשתחרר מהבשר. מהאדמה. מהמדים האחידים, מהחוקים שבני אנוש ולא מלאכים קבעו אותם. מהשוטרים שנמצאים בכל פינה בנשמה שלו. מהבתים שעשויים מלבנים ולא מעננים. המתח שבין שני הקצוות האלה יוצר מוזיקה יפהפייה אבל מאיימת מאוד. כנראה שהיא תפילה קשה, דומעת, שאלוהים יחדור לתוכו של טולב.)

קובי אוסף את רסיסי הזכוכית והתריס, מסדר מחדש את ערימות הספרים והדיסקים. סוגר את המגירות. מביט בחלון הפרוץ. בריקנות. כנראה שקובי רוצה שיאנסו אותו.

סגור לתגובות.