האגם

אחד תם שיודע לשאול ולא להשיב. לא יודע להשיג. כתב על הופעה בארץ של להקה מפינלנד "האנוי רוקס". קולנוע דן 1983. עיתון רוק "ווליום". מיכאל רורברגר היה העורך. כותרת ה"מה אמר": "פרופיל 24". "הופעת 'האנוי רוקס' הייתה אחד מאירועי הרוק היותר חשובים שקרו בארץ. לא מפני שהם להקה גדולה כל כך, אלא מפני שזה היה מהאתגרים הרציניים ביותר שידע הקהל הישראלי. ה'רוקס' פועלים בתחום המשפט אותו ניסח לסטר בנגס ז"ל, עיתונאי רוק אמריקאי, כשדיבר על איגי פופ והסטוג'ס ש'האנוי רוקס' הושפעו מהם: 'הם לא שמו על שום דבר, גם לא על עצמם'. כלומר, להקה שקודם כל לועגת לעצמה ועושה זאת עם כל הלב והכוח. המבחן כאן הוא בעוצמת הלעג. אם הוא גדול או קטן, חרישי או רועם. ה'רוקס' עברו את המבחן. במיוחד בשיר 'מרגישים בסדר', השיר שנעל את ההופעה (במקור של הסטוג'ס), כשהגיטריסט המוביל אנדי מקקוי, מבצע פנטומימה נלעגת של הזרקת סם. לו היה מנסה לשחק מכור לסמים הוא היה מעורר רחמים. אבל הוא שיחק שחקן גרוע, והפך את הקטע לבלתי נשכח. הקהל הישראלי, לצערי, עוד מחפש יחידה מובחרת: אשפי גיטרה, קלידים, קול, כאלה שעוסקים ב'מצבו של המשורר' (היי, סמי בירנבך), עושים מוסיקת ריקודים מהוקצעת, או משחקים בגדול את האליל.
'האנוי רוקס', עם החנטרישיות המתוכננת, השחרור המכסימלי מהכל, אפילו מהערכה עצמית, היו יותר מדי עבור חלק נכבד מקהל זה.
אבל את ההיסטוריה הרי תמיד עושים מעטים, נכון?".

הלהקה הזאת כבר לא קיימת. התפרקה סופית ב-2009. הזמר בה מייק מונרו (Mike Monroe) עוד מופיע ובהצלחה מסחרית לא רעה. ה"רוקס" שיתפו פעולה עם סטיב ואן זנט, איאן האנטר. מונרו (בתצלום למטה) התארח ב"Use Your Illusion" של "גאנס אנד רוזס". הוא בן 56 ונראה עשר. שמו האמיתי מתי אנטרו פגארהולם. שם של אגם פיני חבוי שטרם ידע חכה, סירה, תיירים.
גם נשמע עשר. תוכלו לראות ולשמוע ב"יוטיוב".

ללהקה יש יצירת מופת מופלאה אחת: השיר "Fallen star" באלבום השני שלה "Oriental Beat" מ-1982. כתב אותו הגיטריסט המוביל, הכותב העיקרי בלהקה, אנדי מקקוי.שתי דקות ועשרים ותשע שניות של שיר שקט, מינימליסטי, פשוט מאוד, איטי, יפהפה, שמגיע לעומק נדיר בעוצמת הנגיעה הכנה שלו בגורל אמן שמתדרדר לאלמוניות הומלסית. איך אפשר לקשור בין יופי נדיר לבין סיפור עצוב כל כך? השיר הזה מוכיח שאפשר. נכון שמוזר?

ואז כשתקשיבו לשיר הזה, תשכחו מה שסביבכם: מלאך עיוור. אסלה סתומה.

סגור לתגובות.