צעיף של קריזי

כדי להילחם בOCD כשהכדורים נכשלים הרופא מדגיש שוב ושוב שדווקא עלי לעשות מה שאני פוחד / לא מסוגל לעשות. לתלות תמונות בצד ימין של הקיר בחדרי ולא בצד שמאל. לפזר בלא סדר עפרונות ועטים על השולחן. להשליך בלא סדר לתוך המקרר שלי פחיות משקה. את ספר התורה בבית הכנסת בשכונה שלי – כבר שלוש שנים לא נכנסתי אליו. זה חשוב, כי אני מסוגל לקרוא מחשבות כשאני מביט בעיני אנשים ומה שאני קולט כשחושבים אלה ששם, עטופים בטליתות וכיפות על ראשם ונעים קדימה ומתיישרים – תחשכנה העיניים מלחשוב. יהודים! לא פלא שהילדים הקטנים של המתפללים בורחים החוצה. החוצה! היום משחקת קבוצת הכדורגל האיטלקית שאני אוהד – לאציו – עם גנואה. השנה, לפחות בינתיים, לאציו מתדרדרת בטבלה. בהופעה האחרונה של "דת' אין ג'ון", כשדגלאס פירס, הלא הוא הלהקה, ראה אותי עם צעיף של לאציו סביב צווארי הוא אמר: "תזהר. אם יראו אותך עם צעיף של לאציו יגידו שאתה נאצי".

פורצה (קדימה) לאציו!
פנימה!

יש לי סימפטיה לאנשים שעוזבים את הבית שלהם. לפעמים אני עומד מחוץ לבית הכנסת, מחכה שתפילה תיגמר וכשאנשים יוצאים ממנו אני מברך אותם ב"ברוכים היוצאים". אני יודע שאני על העוקם בכמה דברים. אולי משום כך אני ביד שמאל (אני שמאלי) מחפש ספרי מתח שיהיו שונים מהשטנץ של תשעים ותשעה אחוז מספרי המתח וביד ימין אוסף ספרי מתח של האנגלי ג'ון קריזי (Creasey). קריזי (1908-1973) שייך לחוג העתיק של סופרי מתח. אלה שכתבו ספרים פשוטים, לא בזבזו זמן וזמן הקוראים בבניית דמויות תלת מימדיות, במבט מעמיק ב"מצבו של האדם" וכו'. זה הקסם בהם. ממש אנטי תזה לכתיבה של הנינג מנקל וג'יימס אלרוי. זה התירוץ לספר את זה פה בבלוג שהשירים היחידים של הביטלס שאני אוהב הם משני האלבומים הראשונים שלהם. קריזי כתב יותר משש מאות ספרים. שמונים מיליון מספריו נמכרו. ולחשוב שהאיש קיבל 743 דחיות מהוצאות ספרים כשבתחילת דרכו הציע להם את הסחורה שלו. כ40 מספריו תורגמו לעברית בשנות השישים והשבעים במאה שעברה. סימן שקנו אותם! שקראו אותם! שחיכו להם!

"כדורגל הוא משחק פשוט" אמר מאמן הכדורגל האגדי הישראלי עמנואל שפר. "תבעטו בכדור קדימה לכיוון שחקן של הקבוצה שלכם שכמה פחות יכדרר וכמה שיותר יבעט לשער היריב". לאוהדי לאציו (חפשו "לאציו אוהדים" ברשת) יש שיר כזה: "על האש על האש / לא נסתפק במה שיש / בוא יבוא הניצחון / שנפיל את השילטון". באיטלקית זה נשמע קשוח יותר.

איפה תוכלו להשיג את ספרי קריזי בעברית? רק בחנויות יד שניה. הם מאוד ישנים. אל תשכחו מה אמר ווילאם בורוז: "אולי העולם בו אנחנו חיים הוא לא הסימפטי מבין העולמות, אבל בטוח שהוא אחד מהיותר פשוטים". תזכירו לכם את זה כשתהיה הפסקת חשמל.

סגור לתגובות.