לו ריד וצרויה שלו

את השיר פה של לו ריד תרגמתי כשיכולתי לדבר עם מישהי שאהבתי. הוא מאלבום מופת "סאלי לא יכולה לרקוד" של ריד מ-1974.

המשיכי כך סאלי

את אומרת שלום לבאים

בוחנת את המנגן בפסנתר

אחר ניגשת לספה

משתרעת על הכרים

המשיכי כך סאלי

האין זה נחמד שלבך עשוי קרח?

אין זה מתאים לך

במבוכה להיות

המשיכי כך סאלי

אחרת תיפלי תחת גלגלי מכוניות טסות.

את אומרת שלום לבאים

פושטת את מכנסייך

זו המסיבה, זה הברנדי שלך,

והם- אל מי באו אם לא אליך?

המשיכי כך סאלי

האין זה נחמד לגלות שלבך עשוי קרח?

אלו אינן שעותייך היפות

המשיכי כך סאלי

זו רק מבוכתך

את תחת גלגלי המכוניות הטסות.


כששימשתי כמורה מחליף נהגתי לרשום על הלוח שיר רוק, ולומר לתלמידים להוסיף לו בתים מדמיונם. או להביא לשיעור הבא קטע מספר שהתלמידים חושבים שיכול לשמש כהמשך לשיר. כשרשמתי את השיר הנ"ל של לו ריד, תלמיד הביא לי המשך מעניין. מתוך ספר מופת "חיי אהבה" של צרויה שלו:

"בטח האימא שלה יושבת ומספרת לכל מי שמוכן לשמוע איזה ילדה היא הייתה, מוכשרת ומחונכת, ניגנה בפסנתר, ודקלמה בהטמעה בודלר, או מולייר, מהשפתיים הפרחוניות שלה הכל נשמע מתוק, ובאמת כמו פרח היא גם מתה, התכווצה, כמשה, השירה עלים וזהו, לפח… עדיף להסתכל על צנצנת ריקה מאשר על צנצנת עם זר נבול".

אני חושב שזה נפלא. כדאי למורים לספרות לאמץ את הדבר הזה. לא צריך הבהרות. לא צריך פרשנויות. "ללמד להבין זה לקלקל" – אמר ג'נסיס פי.אוריג'. "ללמוד להבין זה להתקלקל". תסתכלו על הצנצנות הריקות. אני לא זוכר אם אמרתי לכם מה לדעתי ההבדל בין בוב דילן ללו ריד. דילן עומד על גג מגדל שלום מאחורי זכוכית מגן. הוא רואה מישהו קופץ מהגג ומתרסק. טיפות דם המתאבד נעצרות בזכוכית המגן. דילן, בגאונות שלו, יודע לתאר את הגוף שהתרסק. ואת המראות שהאיש ראה בזמן הקפיצה. לו ריד ניצב למטה על המדרכה. ניגש לגוף המרוסק, טובל אצבע בדם וטועם אותו. אין שם זכוכית מגן. יש דם בידיים שלו. על כך הוא כותב ושר. לכן יצירתו של ריד קרובה אלי. בעצם, אולי מפני שאני האיש שקפץ.

scan0001 (48)

סגור לתגובות.