חג אורים

"ספר הוא שדה תעופה / לעולם האחר: מה שיכול היה להיות". – ישראל בר כוכב.

כשהייתי מאוד צעיר, בפעם הראשונה שנכנסתי לבית זונות בתחנה המרכזית הישנה בתל אביב, הייתי מאוד ביישן. "כן מותק" אמרה לי אחת העובדות. "מה אתה מחפש?". "את החנות של 'סטימצקי' עניתי במבוכה וברחתי. נשארתי מאז ביישן. אולי לכן אני לבד ומרבה לבקר בחנויות 'סטימצקי'. את זה אני מספר לכם כדי שתבינו למה בבלוג שלי המילים "ביחד עם מוזיקה" נדירות. המילים "לבד עם מוזיקה" קופצות כמעט מכל משפט. כן. געגוע. הנה…

צלם הרוק האנגלי בלידן בוצ'ר, שהרבה במיוחד לצלם את ניק קייב, אמר: "צילום טוב של זמר / זמרת הוא כזה שבו אני יכול לראות כמה שנים נותרו לזמר לחיות. צילום ממש טוב הוא כזה שבו אני יכול לראות כמה שנים נותרו לי למתבונן בתצלום לחיות". כעת במוזיאון אשדוד תערוכה של הצייר / צלם / כותב מיכאל רורברגר. הוכחה ניצחת איזה אמן גדול הוא. עם דימיון גבוה יותר מהשמיים ועומק שמאיים על שלוות נפש.

עד השמיים. אני מגדיר את עצמי כפועל זר פולני שברח מהמעסיק שלו, גר בתחנה המרכזית בתל אביב, מתפרנס מייצור נרות נשמה בצורת אצבע משולשת. מי שקונה אותם הם מלאכים שמרדו באלוהים, וכל לילה מדליקים את הנרות בשמיים. בני אדם שמביטים בלילות בשמיים חושבים שאלה כוכבים. אבל לא. זה הנרות (טקסטים?) של קובי.

זה בקשר לשמיים. כעת אגע בצילום. אתמקד בתצלום של רורברגר שלא מופיע בתערוכה. זה תצלום של מבקר רוק אנגלי נהדר – ג'ון סבאג'. ראו פה בסוף הפוסט. חיבר את הספר "אנגליה חולמת", אחד מקלאסיקות ספרי הרוק על הפאנק ועל הסביבה שהאיר והעיר. ספרו האחרון מלפני שנתיים נקרא:"The Searing Light, The sun and everything else" על "ג'וי דיויז'ן". בעצם כאן סבאג' הוא ארכיאולוג שמגלה עתיקות אבל גם בונה חשיבה נבואית. הוא גם מציג אצבע משולשת. הספר מורכב כולו מציטוטים של אנשי הלהקה ומקורבים (פול מורלי). נבחר על ידי כמה עיתונים לספר הרוק הטוב ביותר שהופיע באותה שנה. אל תחמיצו.

כשאני מתבונן / חוקר את התצלום גם רורברגר קלט את זה, אפשר לראות את ההלוויה. המעבר לצורת הוויה אחרת של סבאג'. אני גם רואה את סופי. את המנורה / נר הזיכרון שיבער לזכרי. את הספרים שלי שהשד יודע מי יעיף אותם מהמדפים. רון מיברג כתב: "כששואלים אותי במה אני עובד? אני עונה: 'אני קורא'". אני לא קורא ספרים אני קורא בקול די רם, די ברור, לאנשים. אלה הטקסטים שלי. מחשבות שהופכות לגוויות. תתפלאו, אבל יש קוראים שעוקרים מהם שיני זהב.

סגור לתגובות.